Jdi na obsah Jdi na menu
 


HAVÍŘOV + SLEZSKO = SÁZKA

21. 1. 2007

Znáte to. Jste mezi přáteli, dobře se bavíte a najednou něco chytrého pustíte do placu. No a přítomní se Vám vysmějí, neboť dle nich nemáte pravdu. No tak, aby jste snížili své momentální ponížení, tak se vsadíte, protože na 100% víte, že tu pravdu máte a bohužel ji teď momentálně nemůžete prokázat. Mně se něco podobného stalo vloni na podzim v Liptovském Mikuláši, kdy jsem chytře všechny poučil, že naše město Havířov neleží na území Moravy jak si to někdy jeho občané pletou, ale nýbrž ve Slezsku. Všichni přítomní v celkovém počtu čtyř osob, včetně mé manželky se mi vysmály a umístění Havířova ve Slezsku rezolutně zamítli. A tak jsme se vsadili. Pokud mají pravdu oni kupuji pro ně flašku, ale pokud mám pravdu já tak tu flašku dodají oni mně, ale každý sám za sebe - celkem výhodná sázka pro mně, ale když oni si byli tak jistí, že nemám šanci vyhrát ...... :)

Takže nejdříve trochu historie:

Dnešní Slezané jsou potomci slovanských kmenů Bobřanů, Dědošanů, Holasiců, Opolanů, Slezanů a Třebovanů. V 9. století bylo Slezsko součástí Moravského království. Po jeho rozpadu v polovině 10. století Slezsko ovládli Češi, od 11. století pod vládou polských panovníků. Ve 13. století se zde v rámci kolonizace začali usazovat němečtí osadníci a probíhala i germanizace obyvatelstva. Roku 1348 se Slezsko stalo součástí zemí Koruny české a od roku 1526 země habsburské monarchie, kde se stalo hospodářsky nejvýznamnější oblastí. V roce 1740 Slezsko obsadil pruský král Fridrich II. Veliký, který jeho většinu v následujících válkách s Rakouskem připojil k Prusku. V roce 1871 se pruské Slezsko stalo součástí Německa. Po roce 1918 se rakouské Slezsko stalo součástí nově vzniklé Československé republiky jako Slezská země (Opavsko a Těšínsko). Za druhé světové války bylo celé Slezsko okupováno Německem, po jejím skončením roku 1945 se stala bývalá německá část součástí Polska a nad zbytkem obnovilo svrchovanost Československo. Polské Slezsko bylo rozděleno do mnoha vojvodství, sloučená moravskoslezská země byla zrušena roku 1949. Existence Slezska nebyla obnovena ani po demokratizačním procesu na počátku 90. let. Dnešní slezský národ vznikl v českém Slezsku analogicky k národu moravskému, kdy obyvatelstvo těchto zemí na počátku 90. let odmítlo českou národní identitu. V polském Slezsku přežívá národní identita hlavně v Horním Slezsku (Katovicko).

A teď současnost:

Země Slezská ležící na území ČR - někdy také ne moc správně zvaná jako České Slezsko má celkovou historickou rozlohu 4.452 m2 kde žije asi 1 milion obyvatel. Hlavním městem Slezska na území ČR je Opava. Další významná města a obce Slezska jsou Bílovec, Bohumín, Bruntál, Český Těšín, Frýdek(né již Místek !), Háj ve Slezsku, ! Havířov !, Hlučín, Hrabyně, Hradec nad Moravicí, Jablunkov, Javorník, Jeseník, Karviná, Klimkovice, Kravaře, Krnov, Město Albrechtice, Nošovice, Odry, Orlová, Osoblaha, Slezská Ostrava(né celá Ostrava !), Studénka, Sudice, Třinec, Vítkov, Vrbno pod Pradědem, Zlaté Hory, aj. Zde je vyznačena jeho jednoduchá mapa rozlohy v ČR:

Obrazek

No a zde trochu více amaterská mapa ale za to zase pro účely mé sázky více průkazná:

Obrazek

Takže nevím, ale myslím, že jsem zde doložil dostatečně a průkazně mé zasloužené vítězství v sázce, která mi doufám nepřinese nechtěný alkoholismus. Poraženým předem děkuji za gratulace a jenom bych jim chtěl taktně naznačit, že když flašku, tak potom pijem všichni a v kvalitě domácí slivovice :) No a pokud někoho zajímá obsazení této sázky, tak nechť si přečte můj starší článek z Liptovského Mikuláše zde.

Jo a už neříkejme "já su z Moravy" pokud tam od tuď nejsme - mohli bychom si říznout ostudu :)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ahoj kamaráde

(Kamil, 19. 3. 2007 9:28)

Ahoj Petře tak koukám ses dal tvrdě do běhu ... no to ti chválím opravdu já jsem hrozně zlenivěl a nedonutil by mě snad nikdo rozpohybovat to mé zchátralé tělíčko ... :) A jinak musím pochválit i stránky já si své nechal dělat jen tak narychlo ... od kolegy. Ale pomalinku už mám zase nějaký volný čas tak se snad naučím i nějaké vytvářet sám :) Jo a s tím Slezkem je to naprosto jasný ... máš samozřejmě pravdu. Tedy alespoň podle mne ano.. měj se a hodně úspěchů při sportování.
Kamil Baloun

Re: Petřvaldský maraton

(-W-, 25. 1. 2007 12:42)

Rosťo - víš co to je organizovat maraton ? Zhánět sponzory, zabezpečovat dopravu, zajišťovat administrativu ......... a jak to tak znám ještě by se mi ztrácela voda :)

Petřvaldský maraton

(Rosťa B., 24. 1. 2007 13:20)

Kouknul jsem na tvé foto 14km okruh v Petřvaldu. Což takhle dát si tři kolečka ? V termínu kolem poloviny října, maraton jak vyšitý.

Máš pravdu.

(Rosťa B., 23. 1. 2007 13:24)

Města a obce, které se nacházejí v klínu, který tvoří Odra s Ostravicí byly od nepaměti na Moravě.Ostatní města ve Slezsku. Samozřejmě Havířov, Český Těšín aj. Frýdek taktéž, bo je přece za řeku.Místek je na Moravě, tak jako Moravská Ostrava nebo ve Slezsku Slezská Ostrava.Polanka nad Odrou je taky ve Slezsku.Ten klín jde dobře vidět zejména na té druhé mapce. Vlevo Odra vpravo Ostravica, a v Petřkovicach je sutok obich dvuch řek, na mapě cenťak před Boguminem.A na to davam flašku ja !

Sázka

(VlastaK, 22. 1. 2007 20:31)

U mě bys žádnou flašku nevyhrál. Poněvadž jsem z Těšína, vím dobře kde leží jak Těšín, tak Havířov :-)
Připomnělo mi to však sázku ze střední školy, kdy jsem se se spolužákem vsadil o to, že Odra teče až do moře a nevlévá se do žádné jiné řeky. V sázce bylo 50,- Kč, vyhrál jsem, ale dodnes jsem penízky neviděl. Tak ti přeji, ať nedopadneš stejně ;-)