Jdi na obsah Jdi na menu
 


Obrazek

Předně musím napsat, že v Polsku mají na běžeckých závodech trochu jiné zvyky a Rybnik to ještě podtrhuje ! Závody v Rybniku jsou brány hodně jako setkání přátel a podle toho to také probíhá. U nás jsme již navyklí, že vše kolem závodů seženeme na internetu. Bohužel o Rybniku to neplatí - jejich jediná webová stránka http://www.sbd1.republika.pl/ je často neaktuální a není možno na ní zpoléhat. Vše trochu komplikuje i nutnost se k účasti na jejich závodech předem přihlásit (tento závod do 6.února) na e-mailu pořadatele gwnuk@elektrownia.rybnik.pl a to nejenom sebe, ale i všechny ty kteří přijedou případně s Vámi. Po závodech jsou totiž pro všechny připraveny obědy, které je nutné předem objednat. I proto je vhodné za všechny, včetně neběžců  také na místě zaplatit nízké startovné, které činí na děti 7 zlotych (cca 53,- Kč) a na dospělé 15 zlotych (cca 113,- Kč). Za to máme všichni po závodě zajištěný nejdříve krytý mírně termální bazén místní elektrárny na 1. hodinu (v 11 nebo ve 12 hod), po té v asi 13:15 hodin chutný oběd v restauraci před vyhlášením. Při slavnostním a dlouhém vyhlášení po obědě jsou hodnoceni min. pěkným diplomem všichni účastníci po jednom a do jednoho. Dokonce i neběžci, kteří zaplatili startovné. V Rybniku je totiž hodnocena nejdříve délka uběhnuté nebo i ušlé tratě a až po té dosažený čas. Tzn., že si klidně můžete ujít pouze pár metrů a po té se jenom zapsat do cílové listiny :) Takže je to výlet na celou neděli a s tím se také musí předem počítat. Nikam se totiž nespěchá a je to tam i neslušné. Dřívější odjezdy domů, tak jak je běžně zvykem u nás jsou místními nechápany a dávají to také na sobě znát značným zklamáním. Každého berou jako hosta a jejich zájem a přátelství je cítit všude.

Obrazek

K samotnému nastávajícímu závodu mohu napsat, že to je mňamka. Běží se 10-ti kilometrový značně krosový okruh kolem místní řeky Rudy. Na startu bývá tak 30-50 šílenců. Trať nebývá nijak zvlášť značena a i když je na orientaci lehká tak i tak hrozí kufrování. Proto je lepší se chytit nějakého znalého mistňáka a držet se jej. Jenom doufám, že nebude moc sněhu, protože trať pak nebude protažena a ani vychozena ! Start je v 9 hodin ráno od bazénu, kde je po té i cíl. Všichni si měří čas sami a v pořadí ve kterém doběhnou se i napíši se svým časem do cílové listiny. Na 11 nebo na 12 hodin je možno navštívit již zmíněný bazén, který je příjemný jako relax a protažení po závodě. Něco k průběhu jednoho takového dne si můžete přečíst v jednom z mých starších článků zde.

Obrazek

A protože vím, že se již pár ostravaku chystá poprvé na tento závod tak všem těmto raději nabízím své vedení od hranic v Bohumíně (Chalupki), kde budu za čárou čekat od 7:45 do 8:00 hodin. Pak jedu směr Rybnik (cca 30 km.). Takže formu, zlote a plavky sebou !

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

IDU!

(Lenkačlenka, 1. 2. 2008 17:57)

Peťo, děkuji ti za podrobný článek. Zrovna jsem totiž řešila, zda vzít sebou i manžela a Anetku, aby nebrblai, že furt někde běhám a oni nic. Pokud tedy budou v neděli ochotni vstát, přijedeme celá rodinka. Jinak já přijedu určitě, protože na Rybnik mám sentimentální vzpomínky prvomaratonce :-). Ahoj příští neděli. Lenka