Jdi na obsah Jdi na menu
 


Nežeňte se !!

23. 10. 2006

ObrazekKdyž jsem před pěti roky začínal trénovat tak jsem si bláhově myslel, že na to, aby se ze mne stal dobrý výkonnostní běžec postačí tak dvakrát či třikrát týdně trénovat. Běhal jsem vždycky krátké desetikilometrové okruhy s maximálním vypětím. Bavil jsem se tím, že jsem si postupně na tomto okruhu posunoval „osobák“ po kousku dál. No a druhý den jsem se zúčastnil třeba nějakého toho místního „blaťáku“. Nepamatuji se, že bych cítil nějakou únavu. Ale, protože jsem vždycky všechno běhal hned od začátku na doraz tak jsem si také navykl, že během trati tuhnu, zpomaluji a trápím se. Prostě mi to nějak nedocházelo :) Jenom později jsem si začal všímat, že mí soupeři se závodních tratí, kteří běžně končili v cíli za mnou se trochu rychleji zlepšují než-li já. Nenápadně jsem z nich tahal informace o jejich tréninku a většinou jsem zjistil, že ani tak moc netrénují a jejich naběhané kilometry jsou oproti mně nižší - někteří dokonce pěstovali úplně jiné sporty.

 

A tak jsem se začal více zajímat o správný způsob tréninku. Přišel jsem na to, že při tréninku zbytečně rychle běhám a unavuji ( zakyseluji ) se. Rozhodl jsem se tedy, že budu běhat svůj okruh na půl plynu a již nebudu honit svůj osobák na této trati. Ze začátku to bylo těžké, pomalé a nudné. Později jsem přišel na to, že při takovém způsobu tréninku se dobře mozkově relaxuje. Naučil jsem se vypínat hlavu a běhat na dobrý pocit. Někdy jsem si při doběhu ani nepamatoval určité úseky okruhu - měl jsem normální okna ( a dodnes je mám ). Natolik se mi to zalíbilo, že jsem si tréninkový okruh protáhl až na čtrnáct kilometrů a dokonce jsem na něj i vybíhal častěji než-li před tím. No a časem nastalo to v co jsem jenom tajně doufal - velký výkonnostní skok. Byl jsem nadšen ! Na závodech jsem začal porážet i soupeře, kterým jsem před tím koukal sotva na obrysy jejich zad. I mé běžecké okolí si toho všimlo a jeho občasná chvála mně hodně motivovala k dalšímu pohodovému tréninku.

 

ObrazekDneska jsem, ale ve fázi kdy i přes mou vcelku slušně průměrnou výkonnost se asi dostávám do dalšího stádia běžeckého vývoje. Stagnuji a zase se musím zamyslet nad svým tréninkem. Myslím, že běhat na dobrý pocit a čistou hlavu je výborná věc, ale už to nestačí. Je třeba zkvalitnit trénink a opět zařadit zpátky občasné rychlé běhy. Tentokrát, ale určitě ne tak jako v mých začátcích. Myslím, že je třeba začít pravidelně běhat střídavé krátké rychlostní úseky do jednoho kilometru ( vícekrát opakovaně ) - nejlépe na dráze pro nacvičení dočasného možného zrychlení během závodu. Také asi musím pravidelně zařazovat delší tempové úseky od dvou do pěti kilometrů ( mimořádně max. 10 km ) na trénink pro udržení vysokého závodního tempa. Po ukončení letošní sezóny ( prosinec ) to vyzkouším natrénovat na další sezónu, která pro mně začne v dubnu příštího roku. Mám jenom jeden problém - moc se mi do toho nechce, poněvadž jsem si již navykl tomu pohodovému běhu a jakékoliv úseky mně nebaví .........., ale určitě se s tím poperu.

 

Takže opravuji: „Nežeň se ! Ale dost bylo flákání ........ je třeba začít něco budovat“ :)

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re:

(-W-, 24. 11. 2006 11:06)

Mirku: díky za návštěvu a v příští sezóně ti držím palce ať ti to zase o něco lépe běhá :)

Pefo: jsem potěšen tvou návštěvou a určitě si dám tvou radu k srdci - díky !

Spěchej pomalu

(Pefo, 23. 11. 2006 21:38)

Petře,nejak rýchlo si došiel do štádia,keď sa Ti do kvalitného trénigu nechce.Si,ako hovorím,služobne mladý,keďže trénuješ len 5 rokov.Si síce odo mňa len o dva roky mladší,ale vidím,že máš ten istý problém,ako ja.Tiež sa mi absolútne do nejakých úsekov a tempových tréningov nechce...Mám to už akosi za sebou.Som však v trochu inej pozícii ako ty,keďže už mám čosi za sebou.Na rozdiel od Teba však u mňa nastalo akési uspokojenie,že na udržanie výkonnosti mi stačia behať nejaké kratšie preteky napr. v rámci bežeckej ligy Žiliny.V tréningu mi tiež vyhovuje absolútne pohodové klusavé tempo po 5min/km,ale aj pomalšie.Ak Ti môžem poradiť,zatial sa ho nevzdávaj,snaž sa však zaradiť do voľného behu občas fartlek,kde sa pohráš podľa chuti aj z rýchlosťou.Ak nemáš chuť behať klasické opakované úseky,nebehaj ich.Ešte máš veľké rezervy a zatial na výkon okolo 2:40 sa dostaneš aj bez nich.Držím palce,zdraví Ťa Pefo.

Jsem na tom stejně!

(Mirek Kostlivý, 6. 11. 2006 18:07)

Petře, mám to stejné. Proto mě baví dlouhé běhy, při kterých u mě dochází k "čištění hlavy", i když vím, že to není tak účinné, jako zařazování tempových běhů 1-3km dlouhých. Ale s Milošem jsem domluven na novém tréninkovém plánu, který budu od Nového roku přísně dodržovat.

Díky za komentáře :)

(-W-, 1. 11. 2006 9:01)

pm: no nevím,nevím jestli ve své budoucí veteránské běžecké kariéře a s přibývajícím věkem stihnu překonat tuto "elitní" hranici :)

šela: někdy je lepší se oženit,protože se tím naopak může zamezit pravidelnému narušování tak potřebné životosprávy :)

mara: máš pravdu - pravidelnost je hodně důležitá na udržení dané výkonnosti,ale myslí že pokud chci další zlepšení tak musím ty intervaly chodit :)

Intervaly

(Mara, 31. 10. 2006 21:00)

Já trénují tím způsobem. že každý den(pokud zrovna neprší nebo nesněží-to neběhám) uběhnu 10km volným tempem. Žádné intervaly ani nic podobného. Hlavní ale je, jít běhat alespon 2-3 týdně, aby si tělo neodvyklo.

úseky - nutnost

(šela, 30. 10. 2006 9:39)

Já myslel, že to bude článek ženatého, který radí nám svobodným ať se v žádném případě neženíme pokud nechceme omezit běžecký trénink :-)))

Každopádně si myslím, že úseky jsou pro zrychlení nezbytné. Taky doporučuji občas zařadit krátké úseky do kopce (třeba 10 x 300m). Takové tréninky někdy hodně "bolí" takže je dobré je chodit s někým.

nic není nemožné

(maratonec pm, 25. 10. 2006 8:46)

no myslím,že pro tebe je 2:30:00 opravdu reálné jen to chce čas a tvrdě makat.A hlavně dodržet co tu píšeš.Máš naprostou pravdu naštěstí běhám tak že si můžu užívat pohodového běhu.