Jdi na obsah Jdi na menu
 


ZIMNÍ PŘÍPRAVA

20. 2. 2009

Zimní přípravu na sezónu 2009 jsem započal tentokrát velice brzy. Bylo to již v říjnu a především po maratonu v Liptovském Mikuláši, který byl zatím můj poslední a odběhl jsem jej počátkem loňského listopadu. Původně jsem měl v plánu trošičku si odpočinout, ale vzhledem k tomu že vrcholil Moravskoslezský běžecký pohár, ve kterém jsem měl šanci umístit se absolutně na třetím místě, tak jsem přestávku vypustil.Závodu v tomto období bývá sice ještě dost, ale již to není tak hrozné. A tak jsem začal pomaličku nabírat objemy, které mne měli připravit hlavně na leden, který byl později vrcholem objemové přípravy. Takže říjen 383 km byl pro mě asi velký skok s předešlých měsíců, protože následná únava způsobila nesplnění podzimního maratonského plánu dát maraton pod 2:50:00 hod. Listopad objemem 408 km mě trošku překvapil. Odběhl jsem to celkem v pohodě a vyrovnal tak můj měsíční rekord z března 2008. Prosinec je již tradičně mým slabším měsícem z důvodů vánoc a svátků. Ovšem i tentokrát jsem udržel laďku na mě hodně vysoko a 397 km bylo příjemných. Navíc mi naskočila trošičku forma a mé úspěchy na středních závodních distancích mě přímo šokovaly. Zaskočen jsem byl hlavně druhým místem na Štěpánském běhu Porubou a pak třetím místem na Silvestrovském běhu Hrabovou. Zajímavé pro mě bylo, že narozdíl ode mě si toho širší běžecká veřejnost ani moc nevšimla ...... a nebo to na rozdíl ode mě čekali :)

Obrazek

ObrazekV lednu a únoru běžecké závody až na výjimky nejsou. Všichni eliťáci a výkoňáci makají a polykají kilometry. Se zájmem vždycky sleduji kilometrové souboje na stránkách behej.com kde si hodně běžců průběžně doplňuje odběhnutou kilometráž což mě také hodně motivuje k tréninku. Pravidelně tam své dávky hážou takové esa jako je Daniel Orálek nebo Peter Tichý a i Jarka Pokorová se zde najde :) Tím vším jsem v lednu procházel s velkou disciplínou a přísnosti na sebe. Doufám, že můj rekordní odběhnutý objem 506 km mi zajistí dobrou výkonnost na jaře. Když se to přepočte tak je to průměr přes 16 km na den a to do toho počítám i volné dny, které jsem míval každé pondělí. Jinak by to bylo pomalu 19 km na den ! Ještě nedávno pro mě něco neskutečného se stalo realitou. Pochopil jsem, že když je běžec trpělivý, dlouhodobě a pravidelně běhá tak jej tělo pomaličku pouští dál a dál ..... jenom vydržet a nespěchat.

Od letošního kalendářního roku jsem přešel na on-line tréninkový deník „My Treenek“, který je veřejný a hodně všestranný. Tím teď mám své tréninkové záznamy kdekoliv k dispozici a nemusím se strachovat o ztrátu těchto dat. Můj trénink od ledna 2009 je na www.mytreneek.cz/sWalovec a jeho odkaz se pokusím do tohoto svého blogu dodat co nejdříve. Všem běžcům ( a nejenom jim ) můžu tuto bezplatnou službu vřele doporučit. No a ještě něco jsem změnil od nového roku. Nyní reprezentuji novou běžeckou stáj Mirka Kravčíka a Jana Szturce BK SAK Ložiska Karviná. O důvodech mého „přestupu“ napíši někdy později :)

Obrazek

Závěrem bych ještě napsal, že mé letošní jarní běžecké vrcholy budou dva. První 28.března v Praze na Hervis 1/2Maraton a především pak 26.dubna Zürich Marathon 2009. Zde jsou mé cíle nastavené hodně vysoko. U půlmaratonu bude záležet hodně na počasí, ale rád bych pokořil hranici 1:17:00 hod. No a u maratonu hlásím útok na 2:40:00 hod. U obou by to pro mě znamenalo velký úspěch a pokoření mých osobních rekordů.  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

S tou pracovní...

(Rosťa, 23. 2. 2009 18:22)

... vytížeností to tak hrozné nebylo, pominu-li horníky :-) Já jsem se celkem v práci nudil :-)
Ale je fakt, že co se týká běžecké obuvi, tak za totality vlastně neexistovala. Prý si různě boty podlepovali, aby to měli aspoň trochu měkké. To my máme botičky chrocht chrocht.

Rosťo ...

(-W-, 23. 2. 2009 9:58)

Máš pravdu. Úplně s Tebou souhlasím, protože při srovnání dnešních amaterských výkonů s borci 70-80 let minulého století je velikánský výkonnostní rozdíl. Má spokojenost plynula pouze sama se sebe a bez těchto srovnání. Vycházel jsem hlavně s momentálního úspěchu a radosti s poražení některých soupeřů, které jsem běžně nedával :) A ještě bych dodal, že vím jak "amatéři" za komančů to měli těžké. Všichni přece chodili poctivě do práce, kde museli pracovat a vydělávali si tak penízky na svůj běžecký trénink. Všechno zázemí, vybavenost a cestovné si poctivě hradili ze svých prostředků a na trénink jim zbývalo stejně málo prostoru jako dnes nám. Proto ten propastný rozdíl v jejich a naší výkonnosti nechápu ..... ;-)

Pěkný...

(Rosťa B., 22. 2. 2009 20:55)

... tréninkový deníček. Akorát by mohli provozovatelé dáti možnost nastavit si rychlost i v min./km, což je pro nás běžce srozumitelnější než kiláky za hodinu. Asi to vymysleli především pro cyklisty a na nás zapomněli. A taky je fajn, že je to v češtině.
V lednu jsi teda pěkně bušil. Buš dál :-)
PS: Veřejná obec si Tvých výkonů všimla, neboj :-) Umístění výborné, ale nás "odborníky" zajímají časy. Saša N. by Ti řekl: Na rekreačního běžce slušný. Já, co by šmatlala, říkám: Na hobíka slušný :-) To stejné s maratonem. Jak to není pod 2:30, tak to je na prd. A za amatérských podmínek to dali Seitl, Brož, Mitáček, Jadrníček atd. I Sandokan to dal za 2:38:21. Ty to dáš taky jednou pod 2:30. Jdeš do toho poctivě a stále jdeš nahoru, což je důležité. Na druhou stranu, co já bych za to dal, kdybych jednou vyhrál Ostravský maraton za 2:59h :-))) Toho by si jistě běžecká veřejnost všimla :-)
Přeji Ti úspěšnou sezónu a nejen tu jarní.