Jdi na obsah Jdi na menu
 


50 KILOMETRÓW V RUDY ŚLASKIEJ

22. 3. 2009

Je to tak Petr Wala – šílený maratonec J Ovšem, když se podívám do mého tréninkového plánu, tak jsem měl ten den jít vytrvalostní běh v čase 2:40:00 hod. Předepsané dlouhodobé kompenzační tempo 4´47/km jsem měl dle tréninku podle P.Greifa již zrychlit směrem k intenzívní rychlosti přibližující se 4´16/km.

Obrazek

Zrovna na tento první jarní den jsem byl již vloni pozván známým polským ultramaratoncem a běžcem Augustem Jakubikem na běžeckou oslavu jeho 50.narozenin do Rudy Ślaskiej, která se konala současně s jeho jubilejním 50.ultramaratonem a 50. výročím založení města Ruda Ślaska. Tak jsem se rozhodl tuto poctu a trénink spojit v jedno. Odběhnu si v rámci závodu na 50 km kvalitní dlouhý tréninkový běh a budu mezi běžeckými přáteli z Polska. Bral jsem to jako dobrý kompromis v rámci mých běžeckých plánů v tomto období.

Obrazek

Současně se mnou byl pozván do Polska také Otto Seitl a Jarda Hrabuška z MK Seitl Ostrava a můj oddílový kolega Igor Heleš. Ve čtyřech jsem vyrazili z Ostravy brzy ráno s vědomím dostatečného předstihu. Ovšem předstih se brzo vymazal, protože dle původního výpočtu to do místa cíle nebylo necelých 100 km, ale plných 140 km ! Do toho se ještě vložila moderní technika ve formě GPS plánovače trasy, který nás dovedl pouze do sousedního města Gliwice. Nakonec jsem dorazili pouhých 15 minut před startem ! Rychlá prezentace, převléknutí a vyprázdnění střev s pětiminutovým odkladem startu nás zachránili. Igor i Jarda měli v plánu odběhnout celou padesátku. Já již avizovaný vytrvalostní trénink a Otto asi 10 km ve spojení s pozdějším indiánským během.

Obrazek

Naše předstartovní napnutá nervozita byla ještě zvýšená, když jsme zjistili, že se poběží na kraťoučkém 403 metrovém asfaltovém okruhu nerovné a nevalné kvality ! V tu chvíli mě napadlo, že jediné mé štěstí je má mp3, kterou jsem si připnul pod běžecké oblečení. Vrstev bylo dost, protože venkovní teplota těsně nad nulou a zatažená obloha nic pěkného neslibovaly. Na nové botky Asics-1130 jsem měl nasazen nakalibrovaný footpod a na prsou tepový pás vše k mým hodinkám Garmin Forerunner 50. Připadal jsem si jako kdybych se utrhnul od přístrojů a utekl z nemocničního JIP oddělení J Start jsme všichni včas stihli a na trať se vydalo asi padesát pozvaných běžců pět minut po desáté hodině ranní.

Obrazek

Hned po startu jsem se svým pohodovým plánovaným tempem 4´30 na kilometr propadl někde na závěr druhé desítky. Vůbec mi to nevadilo. Poslouchal jsem svou muziku, kontroloval rychlost a uběhnutou vzdálenost na hodinkách a běžel si své ...... prostě pohodička. Sledoval jsem i své české kolegy. Otto pomaličku běhal asi v třetí dráze, Jarda zpočátku pádil asi minutu přede mnou a Igor uvolněně běžel na celkové druhé pozici kousek za nám dobře známým Adamem Jagielou. Co pět kilometrů jsem se trošičku osvěžil čistou vodou a zakousnul banán nebo čokoládu, to především protože jsem vystartoval na lačno. Na 10.km jsem se ocitnul v čase 45´10 min., na 15.km v 1:08´00 hod. a na půlmaratonu v 1:35´15 hod. To už měl Igor v čele závodu na mě náskok více jak 12 minut a Jarda byl již kus někde za mnou. Otto střídal klus s chůzí a příležitostně fotil. Hudba v uších příjemně hrála, kilometry naskakovaly a já držel tempo a cítil jsem se výborně. Pomaličku jsem začínal předbíhat zpomalující se poláky, kteří mi dali i několik kol a mezi něž se zařadil i Jarda. Ani jsem se nenadál a byla tu třicítka v mém čase 2:15´00 hod. To jsem už mým pořád stejným tempem předbíhal velkou většinu běžců. Někde po 35 km (2:35´00 hod.)jsem zjistil, že běžím rychlosti která již nestačila pouze na Igora, který suverénně vedl celý závod. Má pozice již v první desítce a neustálé předbíhání závodníků mě přiměla k tomu, že jsem začal pomaličku uvažovat o pokračování. Cítil jsem se úplně v pohodě, běželo se mi dobře a tepy byly pořád v aerobních zónách. Pak když jsem uviděl Ottu jak bojuje a pořád střídavě běží a chodí ... bylo rozhodnuto. Přece to nezabalím dříve než Otík, poběžím dokud to bude fajn a udržím stávající tempo. A bylo to. Má vůle závodníka opět vyhrála. Prostě to neumím ... zabalit. Ani jsem se nenadál a byl tu maraton za 3:09´00 hod., a úplně zadarmo ! Ještě nikdy jsem takto v pohodě maraton neuběhl ! Navíc jsem měl poprvé v životě druhou polovinu maratonu rychlejší než první ! Igor měl maraton za 2:49:00 hod. a suverénně vedl. No prostě samé pozitiva. Otevřel jsem si plechovku Birellu, napil se a v klidu pokračoval. Počítal jsem již se zpomalením, ale dle pozdější individuální karty mezičasů jsem tempo 4´30/km držel až do cíle. Igor dokončil padesátku na prvním místě ve výborném čase 3:20´59 hod. a já na celkovém šestém místě v čase 3:45´57 hod. (nebyl tam Sandokan J). Jarda doběhl na 22.místě v čase 4:13´41 hod. a Otto si zapsal pomalu 20 překonaných kilometrů. Mou spokojenost ještě umocnilo mé 2.místo v kategorii do 39.let.

Obrazek

Takže je se mě ultramaratonec ! Na trati jsem si v závěru, kdy přece jenom už únava byla cítit, vzpomněl na kolegy a kolegyně v Brně kde se zrovna konal 48 hodinový mezinárodní ultraběh. I tato myšlenka na ně mě pomohla dokončit poprvé v životě delší trať než maratonskou. Vyhlášení vítězů, oslava narozenin a ultraběhu byla hodně honosná. Což ovšem v Polsku není nic zvláštního na většině závodech. Chutný obídek, zákusek, nealko, vodečka i pivínko bylo všem k dispozici. Dlouhá a hlučná dekorace všech účastníků a vítězů také nezaostávala. Všichni účastnici obdrželi kvalitní a krásné medaile, tričko a pamětní plakát se svým jménem. Igor i já jsme navíc nafasovali velké poháry, vytištěné diplomy a obálkový bakšiš.

Obrazek

Fajná byla i zpáteční cesta, kdy já jako řidič jsem pobaveně vnímal tři veselé a hlučné spolucestující, kteří se na oslavu našeho vítězství notně posilňovali jablečným a slunečnicovým pivem, jenž zakoupili před odjezdem v místním konzumu :-D Jedno jim musím dát za pravdu, protože bylo co oslavovat. Naše Česká výprava totiž do Polska přijela, viděla a zvítězila. Kroměřížáci se mohou na mezinárodním poli proti nám schovat .......

PŘEDBĚŽNÉ VÝSLEDKY

INDIVIDUÁLNÍ KARTA MEZIČASŮ IGORA HELEŠE

STEJNÁ KARTA, ALE MOJE :) 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Názor

(Saša N., 22. 4. 2009 14:00)

Díval jsem se na Tvé tréninky. Můj skromný názor: Máš zbytečně moc naklusáno(tempo 5-6 min/km) je pro chodce. Chtělo by to přípravu zkvalitnit. Čas 2:40 můžeš s odřenýma ušima pokořit ale to před 20 lety běhal každý. Chce to rychlost, úseky tempové běhy.
Ale jinak nic ve zlém, držím Ti palce

Gratulace

(Vlasta K., 22. 3. 2009 20:33)

Tak to je super, Péťo. Jsem zvědavý, jak se ti bude dařit v Curychu. Vypadá to, že máš parádní fazónu. Držím palce, ať se ti příprava vydaří tak jak má až do konce.